În fiecare an, pasionații de matematică din întreaga județ se adună pentru a demonstra cunoștințele lor și abilitățile într-unul dintre cele mai prestigioase concursuri de matematică - "Euxin Math".

Anul acesta, Scoala Gala Galaction a fost aleasă să găzduiască etapa județeană a acestui concurs de excepție.

Situată în inima orașului, Scoala Gala Galaction este recunoscută pentru angajamentul său față de excelența academică și pentru promovarea educației de calitate. Alegerea școlii ca loc de desfășurare a etapei județene a concursului "Euxin Math" subliniază reputația sa solidă în comunitatea educațională locală.

Unul dintre aspectele remarcabile ale acestei competiții este că reunește elevi din diverse școli și mediul lor academic, oferindu-le oportunitatea de a-și testa abilitățile în fața unor provocări matematice complexe. De la probleme simple, fundamentale pina la cele de matematica avansată, concursul "Euxin Math" încurajează gândirea creativă și soluționarea problemelor într-un mediu competitiv, dar prietenos.

Pentru elevii care participă la acest concurs, este mult mai mult decât o simplă competiție; este o oportunitate de a-și măsura nivelul de competență în matematică și de a-și testa limitele intelectuale. Prin rezolvarea problemelor dificile și colaborarea cu colegii lor, acești elevi își dezvoltă abilități esențiale precum rezolvarea de probleme, gândirea critică și abordarea sistematică a unor sarcini complexe.

De asemenea, evenimentul oferă elevilor posibilitatea de a interacționa cu profesori și mentori specializați în domeniul matematicii, care îi încurajează să-și urmeze pasiunea și să exploreze subiecte matematice avansate. În plus, participarea la concursul "Euxin Math" poate deschide uși către oportunități academice și profesionale viitoare, cum ar fi bursele și competițiile internaționale de matematică.

Pentru comunitatea școlii, găzduirea unei etape județene a acestui concurs este o oportunitate de a evidenția angajamentul lor față de excelență și de a promova interesul pentru matematică printre elevi. În plus, evenimentul consolidează legăturile între școală, părinți și comunitatea locală, creând un mediu de învățare colaborativ și susținând dezvoltarea academică a tinerilor.

În final, concursul "Euxin Math" nu este doar despre competiție; este despre celebrarea matematicii și a pasiunii pentru învățare. Găzduirea etapei județene a acestui concurs la Scoala Gala Galaction reprezintă nu doar o recunoaștere a excelenței școlii, ci și o oportunitate pentru elevi de a-și demonstra și de a-și îmbunătăți abilitățile matematice, pregătindu-i pentru provocările viitoare și pentru realizările academice.

Responsabili cu organizarea acestui concurs au fost doamnele profesor pentru învățământul primar Nina Rotaru și Georgeta Crivoi. Le mulțumim pentru efortul depus!

Desigur, concursul a avut și sponsori, sponsori care au oferit gustări și apă pentru cei 160 de copii participanți. Acești sponsori au fost: Primăria Mangalia, Banca Transilvania și Truscă Grill.

Euxin Math 2024 Mangalia 4
Euxin Math 2024 Mangalia 2