Director

Dragi elevi, să aveţi încredere în voi şi să fiţi convinşi că EDUCAȚIA  realizată  în  Școala Galaction, din Mangalia, va înseamnă enorm de mult pentru viitorul vostru şi acesta trebuie să vă dea încredere deplină în puterile voastre! Veţi învăţa de la profesorii voştri multe lucruri esenţiale pentru reuşita în profesie, dar şi pentru viaţă. Învățând, veți da sens eforturilor părinţilor voştri şi eforturilor noastre, îi faceţi fericiţi, deveniţi voi înşivă Oameni! 

Şcoala înseamnă, în primul rând, EDUCAȚIE:

„Educaţia este mişcarea din întuneric spre lumină. ”

                                                      definiţie de Allan Bloom 

„Educaţia este cea mai puternică armă pe care voi o puteţi folosi pentru a schimba lumea.”

                                                                                      definiţie celebră de Nelson Mandela 

„Nu există artă mai frumoasă decât arta educaţiei. Pictorul şi sculptorul fac doar figuri fără viaţă, dar educatorul crează un chip viu; uitându-se la el, se bucură şi oamenii, se bucură şi Dumnezeu.”

                                                                                  citat celebru din Sfântul Ioan Gură de Aur 

 

Adriana POPESCU, despre profesia ei:

Ce frumoasă e viața, ca o ștafetă. Mai ieri(!) stăteam în amfiteatrul facultății și mă uitam cu plăcere la cei care dăruiau cunoaștere pe scenă. Azi,încă, este rândul meu să pășesc pe scenă să dăruiesc!