Scoala Gala Galaction a incheiat un parteneriat cu Gimnaziul Alexandru Lupaşcu din comuna Voloviţa, raionul Soroca, Republica Moldova.

In cadrul acestui parteneriat s-a convenit printre altele si o vizita a unui grup de elevi din scoala noastra.

Elevii nostri au fost gazduiti de catre elevii gimaziului din Voloviţa.

Participarea la o sezatoare de Florii organizata de comuna Voloviţa a fost o parte din aceasta vizita.

Grupul nostru a fost întâmpinat la sezatoare cu ramuri de salcie, simbolul Zilei de Florii. Gazda, ansambulul artistic "Floare de noroc" a pregătit un program special cu tradiţii şi obiceiuri dedicate acestei sărbători.

Parteneriatul a fost posibil cu implicarea directa a doamnei Mariana Doboşeriu, fost profesor titular al şcolii Gala Galaction din Mangalia, in prezent profesor de limba şi literatura româna la Gimnaziul Alexandru Lupaşcu din comuna Voloviţa.

Preluare de la TVR Moldova.

Cetatea soroca
Prima scoala monument istoric